Pionerer: Christies Hong Kong asiatiske kunstauksjon

April 4, 2024

Auksjonshuset Christie's holder høstsalget med tittelen ‘The Pioneers’ 26. november i Hong Kong. Salget vil være det første som minnes nevneverdige asiatiske kunstnere samtidig som det feirer Christies 250-årsjubileum.

Ivrige samlere vil kunne få tak i verk av innflytelsesrike, avant-garde asiatiske artister fra det 20. og 21. århundre, inkludert Sanyu, Zao Wou-ki, Zhang Daqian, Wu Guanzhong, Lin Fengmian og Kim Whan-ki.

CHU TEH-CHUN (ZHU DEQUN, Frankrike / Kina, 1920-2014) VERTIGE NEIGEUX (SNOWY VERTIGO) Olje på lerret Hver: 200 x 200 cm. (78 ¾ x 78 ¾ tommer.) (2) Totalt: 200 x 400 cm. (78 ¾ x 157 ½ tommer.)

CHU TEH-CHUN (ZHU DEQUN, Frankrike / Kina, 1920-2014)
VERTIGE NEIGEUX (SNOWY VERTIGO)
Olje på lerret
Hver: 200 x 200 cm. (78 ¾ x 78 ¾ tommer.) (2)
Totalt: 200 x 400 cm. (78 ¾ x 157 ½ tommer.)

Flere av kunstnerne har faktisk bodd i utlandet i noen tid av livet, slik at de kan blande sin østlige arv med vestlige kunstteknikker og filosofier, og dermed forme en nyskapende kunststil.

Den kulturelle fusjonen gjenspeiles også gjennom det valgte auksjonsstedet i Hong Kong, som Rebecca Wei, president i Christies Asia, beskrev som "et samlingspunkt mellom vestlige og østlige filosofier".

RYUZABURO UMEHARA (japansk, 1888-1986) CANNES olje på lerret 129 x 95 cm. (50 ¾ x 37 ⅜.) Malet 1961-1963 HK $ 10.000.000 - 16.000.000 US $ 1.285.400 - 2.056.600

RYUZABURO UMEHARA (japansk, 1888-1986)
olje på lerret
129 x 95 cm. (50 ¾ x 37 ⅜.)
Malt 1961-1963
HK $ 10 000 000 - 16 000 000
USD 1.285.400 - 2.056.600

Jonathan Stone, styreleder for asiatisk kunst på Christie's, legger til: "Det å være vertskap for salget i Hong Kong forblir tro mot vår fortsatte tro på å forkjempe innovasjon og presentere på verdenscenes kunstner med den høyeste kulturelle og kunstneriske prestasjonen."

'The Pioneers' salg avholdes 26. november 2016 på James Christie's Room, Hong Kong Convention and Exhibition Center, nr. 1 Expo Drive, Wanchai. '