Watches to Watch: Antiquorum Monaco Vintage Watch Auction i juli 2019

April 28, 2024

En “moderne” Pepsi-ramme Ref. 1675 GMT-Master som fulgte Grail 6542 GMT Master med bakelittramme

Om litt over fem dager er Antiquorum's Watch Auction på vei til Monaco for første gang 16. juli 2019. Auksjonshusets viktige moderne og vintage timepieces-auksjon er en av de mest etterlengtede auksjonene for året for urentusiaster.

Med forhåndsvisninger som finner sted denne søndag 14. juli på Hôtel de Paris, inkluderer Antiquorum Monaco klokkeauksjon høydepunkter som en utrolig alderen, veldig ønskelig (i hvert fall for vintage Rolex-elskere) - Rolex Ref. 6542 GMT-Master med forgylt bakelittramme (Pepsi ikke mindre) blant andre “moderne” Pepsi-rammen Ref. 1675 GMT-mestere.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco-kronograf med upåklagelig herkomst

Som mange vintage Rolex-fans vet, vil en referanse med et kortvarig produksjonsløp sannsynligvis bli svært ettertraktet. En Rolex GMT-Master med en forgylt bakelittramme er en av disse referansene. Mens GMT-Master alltid har blitt produsert gjennom sin kontinuerlige produksjon i over seks tiår, har Ref. 6542 var den aller første, og markerte en milepæl i Rolex 'historie, og gjorde den til en hellig gral for mange samlere.

Ref. 6542 GMT-Master likte et seks år langt produksjonsløp

Pepsi Rolex GMT-Master med intakt Bakelite Bezel

Ref. 6542 GMT-Master likte et seks år langt produksjonsløp før Rolex introduserte en 1959-oppdatering til GMT-Master-samlingen med Ref. 1675. Visuelt har årgangen Rolex Ref. 6542 skilles fra den nyere Ref. 1675 med sin mangel på kronvakter og mindre saksstørrelse.

Siden Rolex nyter godt av omdømmet til en produsent av profesjonelle klokker, er en av nøkkelappelene til Ref. 6542 er tilfeldigvis tilfeldig - pleksiglass Bakelite hadde noen problemer i tropisk klima. Derfor er en godt bevart Pepsi-bakelittramme Rolex GMT-Master med ettertraktet.

En Patek Philippe Nautilus Jumbo i stål med sigma urskive

Sigma ringer Patek Philippe Nautilus

Sigma-skiver er et annet veldig ønskelig element for vintage ursamlere. Det er nok å si, gitt de økonomiske motivasjonene og insentivene der ute, er det mange myter om hva som definerer eller utgjør en sigma-skive, men Louis Westphalen for Hodinkee har et stort essay om det. Hovedsakelig er disse spesielle "sigma-dialsene" oppgaven for en håndfull medlemmer av den sveitsiske urmakerbransjen. Medlemmene av l'Association pour la Promotion Industrielle de l’Or (APRIOR) er en bransjeforening for de som lager gullklokker - med gullprisene skyrocketing på midten av 1970-tallet og sammenløpet av den forverrede kvartskrisen, ble sigma dials en av måtene for urmakere å indikere at en klokke hadde hender og indekser laget av solid gull og representerte slik en god investering. Rolex, Patek Philippe, IWC og Vacheron Constantin var blant medlemmene i denne eksklusive gruppen, og mens sigma-dials aldri helt satte et varig preg i bransjen, er det ettertraktet ikke så mye av det det pleide å representere, men sjeldenhetene i det korte øyeblikk da industrien prøvde sitt hardeste for å demonstrere forskjellen mellom verdi og verdi.

“Padellone”, italiensk for “stor stekepanne”, 38 mm Rolex Moonphase Ref. 8171 ble ansett som stor på dagen.

Rolex Moonphase Padellone 8171

For moderne urentusiaster er Rolex et navn på robuste sportsklokker, men en gang i gang gjorde Genève-produksjonen kledere månefase-klokker. Blant dem var den mindre kjente Rolex Ref. 8171 utgitt i 1949. Jeg fikk kallenavnet “Padellone”, italiensk for “stor stekepanne”, den 38 mm Rolex Moonphase Ref. 8171 ble ansett som stor på dagen. Mange av disse sjeldne Rolex månefase-klokkene har en snap-on sak tilbake og referanse 6062 med en skrudd ned Oyster-sak, og er blitt polert og refinert at de fleste av de originale inngraveringene knapt merkes eller er borte. Bare 1000 modeller ble produsert noensinne, og Rolex Ref. 8171 Padellone månefase presentert av Antiquorum i Monaco ble slitt, men aldri polert, noe som øker appellets og verdien.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco-kronograf

Patek Philippe Ref. 130 er hjem til en av de første kronografene produsert av Patek Philippe verdig nok til sitt eget spesifikke referansenummer, det manuelt viklede kaliber 13-130. Faktisk var kronografkaliberet så veldig ettertraktet at da Patek Philippe fant nytt gammelt lager av disse sterkt modifiserte Valjoux 23-bevegelsene i deres gamle Rue du Rhone, Genève-butikken, der urmakere en gang laget klokker i de høyeste etasjene, ble de overhalt og laget inn i nye klokker - Patek Philippe Ref. 3670A stålkronograf.

I dag har den runde Art Deco Chronograph fra 1938 i 18 k gult gull tvilling ni og tre underdeler og to-tone sølv pulsometrisk sektorskive. En annen utgave av Patek Philippe Ref. 130 i monopusher kronografkonfigurasjon med underdialer i tolv og seks ble tidligere solgt av Aural Bacs og Philips i Genève for 5 millioner dollar i 2015. Denne Patek Ref.130 kronograf med sak-back inngravert i taille douce (fint snitt) med sypressen “LJ”, av Lucien Jacoberger (1903-1981) vil helt sikkert tiltrekke seg mye oppmerksomhet blant entusiaster, bare fordi det er en av de sjeldne klokkene med en episk herkomst. Det eies av etterkommere av Dr. Jacoberger som hadde en lang karriere som kirurg, både som sivil og i militæret på grunn av hans engasjement i den franske innsatsstyrken, en fransk motstandsorganisasjon under andre verdenskrig. Lucien ble begavet på klokken etter at han reddet en grevens datter under krigen. Hvordan er det for herkomst.

Viktige moderne og vintage klokker | Hôtel de Paris, Monte-Carlo, 16. juli 2019. Budskjema Her.