Pierre Berge bibliotekauksjon av Sotheby's: Del to

Kan 9, 2024

Som vi kunngjorde for noen måneder siden, har Pierre Berge, medgründer av moteimperiet Yves Saint Laurent auksjonert bort den andre delen av biblioteket hans i Paris. Den private samlingen, som var satt sammen av 376 verk, er estimert til å være den mest verdifulle og har samlet inn fem millioner euro. Under omsorg av auksjonshuset Sotheby's, sjeldne første utgaver av klassikere på 19th århundre europeisk litteratur inkludert signerte bøker av franske storheter som Balzac, Hugo, Stendhal og Baudelaire.

To stykker av Gustave Flaubert gikk under hammeren. Det første, var et håndskrevet manuskript som ser hele passasjene til forfatterens reiseskildring "Over the Fields and over the Shores", riper ut. Reiseskildringen som tjente 537.880 euro, var en beretning om hans tur i Frankrikes Loire og Bretagne-regionene i 1886. Den andre var en original utgave av Flauberts mesterverk "Madame Bovary" som solgte for nesten det dobbelte av estimatet til 190.369 euro.

Den øverste inntekten fra det to dager lange salget var imidlertid for manuskriptet til Stephane Mallarmes “Noces d’Heriodiade”. Manuskriptet om ekteskapet med den bibelske karakteren Salome sin mor, solgt for 587 720 euro. Salget legger til 11,7 millioner euro som hadde blitt samlet inn av den franske filantropen i fjor fra første del av samlingen hans. Med ytterligere fire salg av biblioteket planlagt for neste år, forventes samlingen å være verdt over 30 millioner euro. Inntektene fra auksjonene vil bli gitt til en stiftelse satt opp av Berge med Saint Laurent.