Napoleons hår selger på auksjon for $ 13K

April 26, 2024

En hårlås kuttet fra hodet til den tidligere franske keiseren Napoleon Bonaparte kort etter hans død, har solgt for 13 000 dollar på en auksjon i New Zealand.

Låsen ble kjøpt av en navngitt samler i London, ifølge Hamish Coney, administrerende direktør for auksjonærene Art + Object.

Håret, i en tett bundet sirkel, ble klippet morgenen etter Napoleons død på Atlanterhavsøya St. Helena i 1821.

Budgivere fra New Zealand, Litauen, London, Hong Kong, USA og Frankrike stod for håret og rundt 40 andre gjenstander relatert til Napoleon som solgte for til sammen nesten 100 000 amerikanske dollar på auksjonen i Auckland.

Samlingen ble solgt av etterkommerne av Denzil Ibbetson, en britisk militæroffiser og kunstner som tjenestegjorde på St. Helena der Napoleon ble arrestert av britene fra 1815 til hans død i 1821 på 51 år.

Ibbetsons dagbok, som solgte for 6 600 amerikanske dollar, beskrev samtaler med Napoleon, som fremdeles hadde ambisjoner om å invadere Storbritannia til tross for sitt nederlag i slaget ved Waterloo i 1815.

"Det som overrasket meg var at dagboken gikk mye mindre enn jeg trodde, men hårlåsen gikk mye mer enn jeg trodde," sa Coney til avisen Dominion Post.

Samlingen, som hadde blitt holdt stengt borte i en koffert i mange år, inkluderte omtrent 25 akvarell- eller pennebilder av Ibbetson fra Napoleon og scener fra St. Helena.

Et litografi og akvarellbilde av Napoleon på dødsleiet oppnådde det høyeste budet på auksjonen på 14.600 dollar.

Samlingen ble brakt til New Zealand i 1864 av Ibbetsons sønn og hadde blitt holdt i familien til auksjonen.

Kilde: AFP