Er nettauksjoner fremtiden for kunstsalg?

Kan 5, 2024

Torsdag 17. desember pakket Christies auksjonshus opp en helt online-auksjon. Dette er første gang Christies Paris har kuratert en nettauksjon. Trenden vokser og kan revolusjonere industrien. Mange auksjoner er nå kun tilgjengelig på nettet.

Christie's kom tidlig og begynte først på nett-auksjoner i 2011, og så på det som en måte å nå flere kjøpere på. Huset investerte 50 millioner dollar i å utvikle sine online plattformer for budgivning. Online-bare har vokst fra to auksjoner i 2011 til over 75 i år. I følge en Christies talsperson, vokser salget ikke bare etter antall salg, men også med antall lodd i hvert salg. "Online lar oss være virkelig globale når det gjelder å nå våre kunder og nye målgrupper," sa hun. Christies planer nå å øke antallet auksjoner på nettet neste år.

Christies viktigste rival, Sotheby's, fulgte etter og begynte å tilby live online budgivning i april 2015 på en eBay-kanal. Nettbudgivning på Sothebys steg med 55 prosent i løpet av første halvår av 2015. Så, i oktober, begynte auksjonshuset å tilby kun auksjoner på nettet på teknologistartingen Artsys nettsted og iPhone-apper.

Til tross for boom i auksjoner på nettet, er dagene med tradisjonell budgivning ikke over. Når et kunstverk kommer inn til Christies, blir det tatt en beslutning om hvor den skal settes inn: live auksjon, bare online eller privat sending, avhengig av hvilken plattform som sannsynligvis fungerer best for et gitt stykke. En avsenders tidslinje påvirker også avgjørelsen. Som en talsperson for Christie forklarte: "Vi lager en kalender på tvers av alle kanaler som vil tilby våre kunder det de leter etter når de leter etter den. Online vil fortsette å være en viktig kanal for auksjonssalg, i tillegg til live-auksjon og privat salg.

LOT 1 WADE GUYTON (B. 1972) X Poster (Untitled, 2007, Epson UltraChrome inkjet på lin, 84 x 69 inches, WG1999) signert og nummerert 'Wade Guyton' (på en etikett festet til ermet) håndfoldet digitaltrykk med arkiverende UV-herdbare blekk 213,3 x 175,2 cm. (84 x 69 tommer.) Utført i 2015, dette arbeidet er fra en utgave på 100, utgitt av Printed Matter, Inc., New York, og er inneholdt i den originale papphylsen. Estimering: $ 12,000-18,000 © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015 Bildet til toppen er LOT 8 WALASSE TING (1920-2010) Plutselig våren igjen signert, med tittelen, datert og plassert 'Suddenly Spring Again' Ting 12-8-1988 'Amsterdam' (på baksiden) akryl og fargestift på lerret 70 x 100 cm. (27 ½ x 39 3/8 tommer.) Malet i 1988. Estimering: $ 35,000-52,000 © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015

Stronga Krokløfttilhenger med frontmontert kran (Kan 2024).