Unik Vintage White Gold Rolex Daytona gjør debut på auksjon av Phillips

April 4, 2024

Unikt hvitt gull Rolex Daytona referanse 6265

I 2010 snublet John Goldberger over a unik vintage hvitt gull Rolex Daytona referanse 6265 og umiddelbart visste han at han hadde noe spesielt på hendene. Han var ikke sikker på at det var gull til å begynne med, siden rustfritt stål og gult gull Rolex Daytonas ofte ble produsert produksjonsmodeller, men da Goldberger følte metallens tyngre vekt, kunne han ikke tro (i det minste først) at det han had in his hands was a vintage ref. 6265 Rolex Daytona i hvitt gull.

Goldberger er en erfaren ursamler, og hvis det noen gang var en mytisk enhjørning i urmakerverdenen, var dette det. Alle 6265-tallet ble antatt å være laget enten i rustfritt stål eller i gult, og så var han ganske klar til å avvise det gjenkjennelige heftet av gull som et triks for sensasjon.

Den unike vintage hvite gull Rolex Daytona vil overskriften 'The Daytona Ultimatum', et tematisk salg av 32 av de fineste Rolex Daytonas som noensinne er gjort.

Den unike vintage hvite gull Rolex Daytona vil overskriften ‘The Daytona Ultimatum’, et tematisk salg av 32 av de fineste Rolex Daytonas som noensinne er gjort.

Spesialist Arthur Touchot forklarer viktigheten og herkomst av den unike Vintage White Gold Rolex Daytona ref. 6265 som gjør sin Phillips Auction-debut

Rolex laget masse klokker i hvitt gull i løpet av 1970-tallet. Eller, for å være mer presis, laget Rolex rikelig med hvite gull-dagsdatoer den gang. Bruken av hvitt gull i produksjonen av Day-Date skulle ikke komme som en overraskelse. Dette var tross alt selskapets mest glamorøse modell, så bruken av edle metaller - inkludert gult, rosa, hvitt gull og platina - virket logisk.

Avgjørelsen om å bruke det samme metallet til en sportsklokke er imidlertid litt mer overraskende. Daytona ble lansert i 1963, og ble designet som en robust mekanisk kronograf, ment å brukes og brukes hver dag. De aller fleste ble derfor laget i rustfritt stål, noe som er litt mer tilgivende enn gull når det befinner seg på den mottakende enden av livets små banker.

Den unike vintage hvite gull Rolex Daytona er utstyrt med en svart sigma skive

Men her er vi, og ser på en unik Daytona i hvitt gull fra begynnelsen av 1970-tallet. Klokken har også en svart "sigma" urskive med hvitt gull indekser, som er i samsvar med saken metall. Ikke mye annet er kjent, bortsett fra at klokken ble produsert i 1970 og levert i 1971 til en tysk forhandler.

Spesialist Arthur Touchot antar, basert på andre unike brikker som har dukket opp igjen, at det var en spesiell ordre, plassert på vegne av en av butikkens mest eksklusive klienter - ikke bare de økonomiske midlene, men også innflytelsen som ville lokke behemoth Rolex til å avvike fra standard praksis og lage en White Gold Rolex Daytona referanse 6265.

Siden det ikke er noen annen hvitt gull Daytona-modell, er det umulig å si hvilket armbånd klokken ble levert med i 1971. Kronen, som er i en annen farge enn saken og pushere, er laget av rustfritt stål, ikke gull.

Det hvite gullet Daytona med tilnavnet “Unicorn” dukket først opp på Hodinkees Talking Watches-segment under et intervju med Goldberger.

Den unike vintage hvite gull Rolex Daytona vil overskriften ‘The Daytona Ultimatum’, et tematisk salg av 32 av de fineste Rolex Daytonas som noensinne er gjort. Klokken forventes å tjene mer enn CHF 3 millioner. Inntektene fra salget vil komme Children Action til gode.

Besøk Phillips Auctions for mer informasjon og bilder.