Oppstandelse av Jaguar XJ13 på auksjon

Mars 30, 2024

Dette er en bil som gir akkurat den rette mengden lyd for å kunngjøre sin ankomst uten å være hovmodig. Det som fanger blikket er de mer enn 1000 perfekt nagleflynaglene, og når den svirrer forbi, er dets kraftige V12-hjerte på maskinen på full skjerm via det gjennomsiktige motordekselet

Et halvt århundre har gått siden den skjebnesvangre Jaguar XJ13-prototypen ble bygget (men aldri kjørt) for den døgnåpne Le Mans. Den ble tragisk manglet senere av Norman Dewis, en livslang testfører for Jaguar, mens han filmet en kampanjevideo for Jaguars V12 Series 3 E-Type-motor. Dewis overlevde, men den enestående bilen ble henvist til en vridd metallhaug.

Det sies at en legende er like deler av tragedie og mystikk, og den klassiske Jaguar XJ13s storied herkomst har bidratt til lokket og appellen til en av de vakreste racerbilene gjennom tidene. Aerodynamiker Malcolm Sayer, som også hadde stått for C-typen og D-typen, var medvirkende i de umiskjennelige kurvene til XJ13. I dag, etter en nøye restaurering, sitter den stolt i British Motor Museum, Garden. Den hentet tidligere et uoppfordret bud på over 7 millioner pund som ble avvist av eierne.

Inspirert av luftfartsteknologi, har XJ13 en dypgrønn monokokk kropp i aluminium som er utstyrt med en 5,0 liter V12-motor, og produserer 502 hestekrefter. Med sin særegne, men sterkt aerodynamiske form og lette vekt på 998 kg, satte bilen en uoffisiell fangrekord på 161 mph ved MIRA da David Hobbs testet sporet kjøretøyet i 1967. Foruten den dyrebare motoren som tygger opp asfalt og forårsaker voksne menn for å se sløvende på hverandre, det er også utrolig flott, som viser et midtdekslet gjennomsiktig motordeksel og mer enn 1000 nagler på sin solide kropp - glasuren på kaken som gjør den klassiske bilen mer som en vintage WWII Spitfire fighter enn en bil.

Det er derfor ingen overraskelse at da RM Sothebys nylig kunngjorde auksjonen for en nesten perfekt rekreasjon av Jaguar XJ13 i California i august i år, ble bilens avicionados oppfylt. Oppgaven med å gjenoppbygge billegenden ble påtatt av tredje generasjons eksperter i New Zealand med trener, Rod Tempero, som er kjent for sitt store øye for detaljer og spesialitet for å gjenopprette 50- og 60-tallsbiler.

På innsiden gjentok Rod omhyggelig 5-trinns girkasse, høyre ratt, instrumentpanel og målere; til og med frontruten er laget med den samme Triplex-formen som ble brukt til originalen. Mens han holdt ansiktet på kjøretøyet slik det var, brukte Rod 2-cam i stedet for den originale 4-cam motoren og en modifisert fjæring i E-typen. Til tross for at den gir 291 hk og 331ft lbs dreiemoment ved 5272 o / min, er kopien i stand til topphastigheter på opptil 200 mph, omtrent 30 mph raskere enn forgjengeren.

Rods versjon av XJ 13 er meget anerkjent i bilkretser, og pakker mange priser, hvorav den mest bemerkelsesverdige kommer i 1. klasse med en score på 9.992 / 10 på den internasjonale Jaguar-festivalen 2016. Det er også kjent å være den nærmeste kopien noensinne laget med nesten identiske spesifikasjoner.

Det er bare en original XJ13, hvis pris på dette tidspunktet er ubestemmelig, men Rods nære kopi av originalen vil auksjoneres bort nesten definitivt til en lavere pris. Uten frykt for å skade et historisk stykke, kan den stolte (og heldige) eieren av kopien uhemmet revne opp motoren, svøpe forbi fansen og passe bankstramme hjørner med gusto.

Rekreasjonen til Jaguar XJ 13 fra 1966 av Rod Tempero blir auksjonert av RM Soetheby's i Monterey Conference Center, California 15.-17. August 2019.