Monet 'Haystack' hentet en rekordstor $ 110 millioner på Sotheby Auction

April 18, 2024

Monet ‘Haystack’ hentet en rekordstor 110 dollar på Sotheby Auction

Den berømte franske maleren var i kunsthistorien og en ledende skikkelse i den impresjonistiske bevegelsen, hvis verk kan sees i museer rundt om i verden, og nå hentet hans olje på lerret med tittelen 'Meules' en svimlende pris på $ 110,7 millioner på en auksjon i New York.

Auksjonen ble holdt tirsdag i New York, og markerte det første salget av maleriet siden 1986 og ble solgt for 44 ganger mer enn forrige pris. Ikke bare er dette den høyeste prisen som noen gang er betalt for et Monet-maleri, men den høyeste prisen som er betalt for ethvert kunstverk av impresjonistisk kunst. De forrige eierne hadde kjøpt maleriet i 1986 for $ 2,53 millioner. Sotheby's ga ingen detaljer om den nye kjøperen.

'Mules' ble malt i 1890 og er en del av en serie kalt ‘Haystacks’ bestående av 25 malerier totalt og 4 av dem er lagt ut for salg. Meules er den eneste som er blitt lagt ut på auksjon i århundret. Grunnleggeren av fransk impresjonisme eier verker som er høyt anerkjent for sin innflytelse på impresjonistiske bevegelser og fanger lysspillet om hans emne.

Auksjonshuset sier at det er en verdensauksjonsrekord for kunstneren og det første verket av impresjonistisk kunst som krysset terskelen på 100 millioner dollar på auksjonen. Et annet kunstverk som satte en annen auksjonsrekord er Jeff Koons 'kaninskulptur solgt for mer enn $ 91 millioner onsdag kveld på Christie's i New York onsdag. Den nye rekorden kommer bare seks måneder etter at David Hockneys "Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)" satte et nytt mål for en levende kunstner, da den solgte for 90,3 millioner dollar i november i fjor - også hos Christie's i New York.