Tegneserier og illustrasjoner Auksjon av Christie's

April 4, 2024

Lørdag 19. november arrangerer Christies Paris, i samarbeid med spesialisert gallerist og forlegger Galerie Daniel Maghen, årets andre "Comics & Illustrations" -auksjon. En måned før vil en medley av disse auksjonsgjenstandene bli sett i London (4.-12. Oktober) og Amsterdam (19.-24. Oktober) som et gratis offentlig utstillingsvindu før de lander i Paris.

Utvalget av europeiske tegneserier på utstillingsvinduer elskede eventyrere og helter som den umiskjennelige Gallien Astérix; forskeren / kapteinduoen Blake & Mortimer; den intrepid sjømannen Corto Maltese, den gutteaktige, evigvarende rødkledde Spirou, og det skogbeboende blåfarvede samfunnet Smurfer.

Albert Uderzo, ASTÉRIX, 'Astérix In Spain.' Originalside nr. 16. Estimat: € 170.000-190.000 © 2016 Goscinny - Uderzo Bruk bare Galerie Daniel Maghen med Christies

Albert Uderzo, ASTÉRIX, ‘Astérix In Spain.’ Originalside nr. 16. Anslå: € 170.000-190.000

Hergé - født Georges Remi - har vært en del av den populære fantasien i over et halvt århundre med sin ‘ligne claire’ stil, og er for øyeblikket gjenstand for et stort tilbakeblikk på Grand Palais i Paris. Arbeidene hans er representert i utstillingsvinduet her av en dobbeltside spredt fra hans første publiserte serie, "Quick and Flupke," datert fra 1930 (estimat: € 90,000-100,000). I tillegg synliggjør en Hergé-skisse for kalenderen fra 1957 i ‘Le Journal de Tintin’ de 12 hovedpersonene fra ‘The Adventures of Tintin’, sett dansende som gal (anslag: 110.000-120.000 €).

Edgar P. Jacobs, 'Blake et Mortimer, La Marque Jaune' (Den gule M). Originalside nr. 6. Estimat: € 120.000-140.000 © © Studio Jacobs / Editions Blake & Mortimer, 2016 Bruk bare Galerie Daniel Maghen med Christies

Edgar P. Jacobs, ‘Blake et Mortimer, La Marque Jaune’ (Den gule M). Originalside nr. 6. Anslå: € 120.000-140.000

”Jeg tror at temaet tegneserier og grafiske romaner ikke lenger er en nisje. I løpet av de siste ti årene har etterspørselen økt betydelig, og mange gallerier og institusjoner har organisert utstillinger som svar, ”bemerket Daniel Maghen for mediets nye bølge av relevans. Videre bemerker han at den endrede hensynet også påvirkes av nostalgifaktoren til en voksne generasjoner av unge lesere. "Jeg tror at når man kjøper en original side av [eller hennes] favoritteventyr, er det fremfor alt motivert av følelsen av et fint minne som blir materialisert av et stykke."

Det vil være et spesielt fokus - både for salg og utstillingsturné - på den franske grafiske romanforfatteren Jean-Pierre Gibrat. Dette er første gang Christies Paris vil vie en auksjonskatalog til en samtidskunstner. Tome har 17 helsides tegneserier og originaltegninger, samt spørsmål og spørsmål med forfatteren, som bemerket at "detaljen er det som driver komposisjonen."

Jean-Pierre Gibrat, 'Le Sursis,' Originalside nr. 24. Estimat: 35.000-40.000 © Gibrat Bruk bare Galerie Daniel Maghen sammen med Christies

Jean-Pierre Gibrat, ‘Le Sursis,’ Originalside nr. 24. Estimering: 35.000-40.000

Gibrat vil delta på London- og Amsterdam-utstillingene og presentere sitt arbeid for publikum. De vil trekke fra de syv bindene som utgjør hans berømte publikasjoner: “Le Sursis” (1999), “Le vol du Corbeau” (2002 og 2005), “Mattéo” (2008, 2010 og 2014).

Ytterligere samtidsfigurer som Moebius, Bilal, Vance, Rosinski, Guarnido og Loisel blir også vist.